Повернуті із забуття

Видатні постаті Надвірнянщини в персоналіях.

(Публікації члена Національної спілки краєзнавців України Ігоря Андруняка)

Професор «гнізда» націоналізму і самостійництва

ДЕМ’ЯНЧУК Іван Степанович народився 24 грудня 1880 у місті Надвірна. Відомий мовознавець, літературознавець, перекладач творів античної літератури, член Українського педагогічного товариства, член-співробітник…

Федір Срібний – дослідник історії Львівського Ставропігійського братства

Український історик Федір Срібний народився 22 лютого 1881 році у Надвірній. Гімназійний учитель у Львові, член Львівської історичної школи М. Грушевського…

Юрій Срібний-сотник Армії УНР

Активний громадський діяч Юрій Срібний народився у місті Надвірна 16 березня 1892 року у багатодітній сім`ї заможних міщан Василя Срібного і Магдалини Полатайко…

Надвірнянський мандрівник доктор Микола Срібний

Микола Срібний – п’ятий син у сім’ї Василя Срібного із Надвірної – народився у 1887 році…

Ростислав Білас – полковник санітарної служби УГА

Майбутній шеф медико-санітарної служби Державного Секретаріату Військових Справ Західно-Української Народної Республіки Ростислав-Едмунд Білас народився 10 червня 1884 року у м. Надвірна на Станіславщині у Королівстві Галичини та Володимирії Австро-Угорщини.

Січовик Лесь Гринішак – один із організаторів «Сокола» у Надвірнянщині

Перший «Сокіл» утворився у 1862 р. у Празі з метою поширення не тільки фізкультури, але й пробудження національної свідомості чеського народу.

Лицар Українського Залізного Хреста – чотар УГА Дмитро Кочержук

Кочержук Дмитро Михайлович у складі Австро-Угорського війська воював на Італійському фронті, четар III-го Галицького корпусу Української Галицької Армії (УГА), старшина для особливих доручень штабу УГА під командуванням генерала Михайла Омеляновича-Павленка, учасник «Чортківської офензиви» і першого Зимового походу Армії УНР.

Пластун Михайло Дем’янчук у боротьбі за незалежність та соборність Української держави

Дем’янчук Михайло Іванович – борець за незалежність та соборність Української держави, хорунжий Української Галицької Армії (УГА), засновник і перший голова «Пластприяту» в Міннеаполісі (США), член Українського Конгресового Комітету Америки (УККА).

Замурований живим

Вірстюк Роман Михайлович (*1899+1941), пластун гуртка «ЛИСИ» в Станіславській українській гімназії, десятник Українських січових стрільців (УСС) та Української Галицької Армії (УГА), член Української Військової Організації (УВО)…

Доктор медицини Дмитро Селепей

Доктор медицини Дмитро Селепей народився у селі Крихівці біля Станіславова у Галичині у 1896 році.

Справа про звинувачення українських націоналістів Надвірнянщини 1933 року

Із метою національного відродження України при Надвірняському товаристві «Просвіта» на початку 1930-х років діяли філії легальних українських патріотичних організацій: спортивного товариства «Сокіл», пожежно-спортивного товариства «Луг»…

Надвірнянський пластун Юрій Дунець і його родина у боротьбі за волю України

Юрій Дунець у травні 1929-го разом із надвірнянцем Олегом Гриневичем закінчив навчання у Станіславській українській гімназії, де вступив до молодіжного спортивного товариства «Пласт».

Степан Дунець – очільник ОУН у Надвірнянщині

Борець за волю України Степан Дунець народився в 1909 році у сім’ї малоземельних міщан Дунця Івана і Магдалини в м. Надвірна, вул. Куток, буд. 2 (вул. Кілінського, буд. 17), недалеко від річки Бистриці Надвірнянської.

Роман Верес – президент Українського національного музею-архіву в Чикаґо

Есперантист Роман Дмитрович Верес народися 27 листопада 1907 р. у с. Парище Надвірнянського повіту в Галичині.

Назавизівський луговик – політв’язень Кустанайлагу

Нищак Микола, син Федора і Марти Янцюк, народився 14 грудня 1906 року в селі Назавизів Надвірнянського повіту в Галичині…

Олесь Буній – пластун та ідейний оунівець

Олександр-Олекса Васильович Буній народився 24 березня 1912 року (помер 24.12.1996 у Буенос-Айресі (Аргентина)) у сім’ї надвірнянця – вояка Української Галицької Армії (УГА) Бунія Василя, який загинув у «чотирикутнику смерті» у 1920 році.

Пластун «Сват» із Надвірної

Недалеко гірської річки Бистриці Надвірнянської на саме Різдво Ісуса Христа за латинським обрядом сто літ тому у сім’ї вчительки української мови дівочої школи Надвірної діловода міської управи Лева Гавриляка народився первісток, якого назвали Романом-Олександром.

У Надвірній відкрили меморіальну таблицю братам Срібним

День Соборності України, 22 січня, на фасаді будівлі «Просвіти» у райцентрі (вул. Мазепи) урочисто відкрили меморіальну таблицю уродженцям м. Надвірна, науковцям, членам товариства «Просвіта», громадським діячам братам Федору, Миколі та Юрію СРІБНИМ.

Головний геолог Республіки Куба і Народної Республіки Бангладеш із Надвірної

ДЕМ`ЯНЧУК Василь Григорович (*1931+1992), кандидат геолого-мінералогічних наук, головний геолог управління пошукових і розвідувальних робіт на нафту та газ Міністерства геології УРСР, лауреат Державної премії України у галузі науки і техніки…

Родина Буніїв з Надвірної у боротьбі за українську державність

Славний рід Буніїв у Надвірній походить з давнього роду. Прізвище Буній, напевно, пов’язане з назвою виду вічнозелених хвойних дерев Араукарія Бідвілла або Бунія. Вид є єдиним, який вижив з Юрського періоду. Бунія вважалася священним деревом, гаї цих дерев часто перебували під охороною людини….

Пластун Ярослав Гриневич – очільник товариства «Луг» у Надвірнянщині

ГРИНЕВИЧ ЯРОСЛАВ-ЄВГЕН (*1898†1974) – український правник, журналіст, літератор, син письменниці Катрі Гриневичевої, пластун, січовий стрілець, вояк УГА і Армії УНР, член товариства «Просвіта», організатор Надвірнянського повітового товариства «Луг»,член Спілки українських журналістів у США, член управи Українського літературно-мистецького клубу, член-засновник «Об’єднання бувших вояків-українців в Америці» (ОбВУА), директор Українського військово-історичного інституту, заступник голови Українського Конгресового Комітету в США, член НТШ.

Адвокат Валеріан Банах – ідейний самостійник

Банах Валеріян (Валерій) Васильович (*1881+1940?) – адвокат, співзасновник спортивно-патріотичного товариства «Сокіл» у м. Надвірна, член Української військової організації (УВО), опікун скаутської організації «Пласт», голова Надвірнянського повітового пожежно-спортивного товариства «Луг», член товариства «Просвіта», радник Надвірнянської міської ради, член партії Українське Національно-Демократичне Об’єднання (УНДО).

Українка за духом і кров’ю

Марія-Стефанія Дунець із м. Надвірна у 2002 році твердила: «Я – українка, українка за духом і кров’ю, буду завжди і скрізь обстоювати своє святе право бути українкою та право України на існування і незалежність. Моє життєве кредо – «Бути всечесною, доброю і справедливою людиною та помагати всім тим, які то потребують», м. Прага (Чехія).