Громадський форум «Гендерна рівність в Україні та світі»

В усьому світі ширяться процеси на подолання гендерної дискримінації. Україна в цьому плані поки відстає від світового руху, хоч на законодавчому рівні приймаються відповідні закони, укладаються угоди, створюються громадські організації на захист прав жінок.

Питання гендерної рівності виникають тоді, коли жінки та чоловіки мають не рівноцінні права та можливості. Чи існує гендерна дискримінація в Україні? Офіційно – ні. На законодавчому рівні це заборонено Конституцією та Законом “Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні”. Проте, жінки не захищені від домашнього насилля, часто відбувається порушення трудових прав жінок, зокрема при прийнятті на роботу, звільненні або скороченні, при наданні відпусток по догляду за дитиною тощо. Влаштуватися на керівні посади жінкам досить складно навіть за наявності вищого рівня знань та досвіду ніж у чоловіків, жінки частіше працюють у менш оплачуваних та не перспективних секторах економіки. За даними статистики чоловіки сьогодні ні в Україні, ні в жодній країні світу не займаються на рівні із жінками домашньою, неоплачуваною роботою, доглядом, дітьми. Така робота часто взагалі не вважається роботою і не цінується, разом з тим залишаючись відповідальністю жінки і відбираючи час та ресурси, які могли б бути витраченими жінками в оплачуваній сфері, в кар’єрному зростанні чи навчанні. В українському суспільстві залишається досить стійким стереотип поділу професій та занять на так звані “жіночі” та “чоловічі”. Наприклад, кількість жінок-водіїв таксі мізерний (0,25%) при тому, що попит на жінок-водіїв серед пасажирів та роботодавців (служб таксі) спостерігається постійно – таким водіям більше довіряють пасажирки, та і загалом жінки користуються більшою довірою. Це ж стосується і сфери політики.

Ці та інші питання гендерної рівності обговорювалися під час громадського форуму «Гендерна рівність в Україні та світі», який відбувся 25 травня в центральній районній бібліотеці за участі членкинь Надвірняського осередку Союзу українок, користувачів та працівників бібліотеки. Бібліотекарі Антоніна Микитюк та Тетяна Ковш, на фоні слайд презентації, розповіли про основні порушення прав жінок. Присутні переглянули також відеофільм про гендерну нерівність. Бібліограф ЦРБ Тетяна Гавриленко представила бібліографічний покажчик по питаннях гендерної рівності «Гендерна рівність – ознака цивілізованої держави».

Тема обговорення не залишила байдужими нікого із присутніх жінок, кожна з яких поділилася своїми думками, розповідями . В теплій, дружній атмосфері, де зринав то сміх, то наверталися сльози, ще довго спілкувалися між собою жінки – сивочолі й молоді, але – сильні, мудрі, розсудливі.

Попри культурологічний стереотип про роль жінки як берегині домашнього вогнища у сьогоднішньому світі жінок вже давно не влаштовує суто домашня роль. Жінки доводять, що їм цілком під силу займатися будь-яким видом бізнесової, економічної, державної та законотворчої діяльності.

Sharing

Ви можете пролистати до кінця і залишити коментар.

Прокоментувати

Ви повинні ввійти щоб прокоментувати.