380-річчя Івана Мазепи

20 березня 380 років тому на Білоцерківщині народився майбутній видатний діяч української історії, великий гетьман України Івана Мазепи. За його гетьманату відбулося підписання Великобудищанського трактату – угоди про союз між шведським королем Карлом ХІІ, гетьманом Мазепою та Запорізькою Січчю. Цим трактатом Україна визнавалася незалежною державою.

Роль Івана Мазепи в історії України величезна. Він повстав за волю України у час, коли російський цар Петро І марив про велику імперію і, так само, як багато його послідовників, добивався цього вогнем і мечем ціною багатьох тисяч людських життів. Чин Мазепи добре відомий українцям: його глоріфікували, проклинали, звинувачували у злочинах, яких він ніколи не скоював, в решті-решт, він став символом боротьби за незалежність.

Невдовзі по смерті Мазепа став людиною, що дала натхнення багатьом західним митцям (зокрема, Вольтерові, Байрону і Гюґо). Мазепа став культовою особою у західній романтичній традиції – і літературній, і музичній, і малярській. Завдяки йому в Європі 18-го сторіччя освічені прошарки суспільства багато дізналися про Україну.

З нагоди 380-річчя великого гетьмана України в читальній залі ЦРБ розгорнуто виставку-портрет «Іван Мазепа. На теренах вічності», на якій представлено книги та публікації з періодичних видань з яких можна почерпнути відомості про Івана Мазепу та його добу.

Життя Івана Мазепи має оцінюватися як діяльність геніального політика, що боровся за приєднання правобережної України до його Гетьманату, підняв з руїни господарське життя своїх територій, будував храми, відновлював військову силу своєї незалежної від Росії державності, а вибір його “Свобода або Смерть” — це вибір людини стійкої у своїх переконаннях та поглядах.

Sharing

Ви можете пролистати до кінця і залишити коментар.

Прокоментувати

Ви повинні ввійти щоб прокоментувати.