Ракурс мистецький

13 червня у читальній залі центральної районної бібліотеки відбувся ракурс мистецький «Легендарний хорунжий січового стрілецтва» , який зібрав в стінах бібліотеки людей мистецтва – викладачів музичної школи, методистів та учнів центру дитячої творчості, людей-меломанів, краєзнавців, бібліотекарів. Захід відбувся з нагоди ювілейної дати – 85-річчя з дня смерті нашого краянина, визначного надвірнянця Леся Гринішака.

Ведуча, модератор заходу, завідувач відділу краєзнавчої літератури ЦРБ Раїса Грушецька представила члена Національної спілки краєзнавців України Ігора Андруняка та зробила огляд його публікацій у періодичних виданнях. Він – заступник голови Надвірнянського районного відділення Всеукраїнського товариства «Гуцульщина», член редколегії «Книги Скорботи, Пам»яті і Шани», проводить дослідницьку і пошукову роботу щодо увіковічнення пам»яті борців за волю України. Ігор Андруняк детально і цікаво розповів про хорунжого УСС, керівника хору січових стрільців, учасника духового оркестру та директора фронтового театру Леся Гринішака. Він не тільки провів пошукові роботи по увіковічненню пам»яті Леся Гринішака, а й організував встановлення йому меморіальної таблиці на будинку «Просвіта» в м. Надвірна. З його ініціативи видатному надвірнянцю присвоєно звання «Почесний громадянин міста Надвірної».

Лесь Гринішак народився 13 березня 1895 року в Надвірні в багатодітній сім»ї. Закінчив шестирічну народну школу для хлопців, а також гімназійні курси при бібліотеці «Просвіти». Потім вступив до Станіславської гімназії, яку закінчив у 1913 році. В 1914 році як доброволець поповнює ряди легіону УСС. Він був одним із активістів «Пресової кватири», керівником хору січових стрільців, учасником духового оркестру, струнного квартету, адміністратором театру. Стрілецькі хори та оркестри під керівництвом Леся Гринішака та Михайла Гайворонського виступали у містах Галичини, Поділля та Наддніпрянщини. У лютому 1920 року частина УГА перейшла до Червоної Армії. Разом з театром УГА до Наддніпрянської України перебрався і Лесь Гринішак. Згодом він переїхав до Черкас, де організовує театр. Одружується з артисткою Катериною Пилипенко, в них народжується дитина. В 1923 році помирає від туберкульозу. В 1934 році композитор Михайло Гайворонський написав музику до п»єси Николишина і створив оперу «Синя квітка», яку присвятив Лесю Гринішаку.

Ігор Андруняк ознайомив присутніх з унікальними світлинами Леся Гринішака, з копіями документів з архівів, раритетними виданнями із своєї бібліотеки, а також запропонував створити при бібліотеці електронний архів про знакові літературно-мистецькі події на Надвірнянщині. Ансамбль гітаристів під керівництвом Оксани Кудляк із центру дитячої творчості виконав стрілецькі пісні «Повіяв вітер степовий» , «Ой у лузі червона калина».Учасники заходу переглянули фільм «Герой стрілецької звитяги», присвячений хорунжому Лесю Гринішаку. Створили його Ігор Андруняк спільно з свом сином Тарасом. Краєзнавці Михайло Семкіяш та Євген Луців високо оцінили нелегку копітку працю Ігора Андруняка, а присутні викладачі, бібліотекарі подякували за змістовний, сповнений цікавої інформації захід.

Sharing

Ви можете пролистати до кінця і залишити коментар.

Прокоментувати

Ви повинні ввійти щоб прокоментувати.