Крути

kruty-znak_z_krulamy1Битва під Крутами – один із важливих сюжетів сучасної української історичної пам’яті, який вже давно перестав сприйматись як рядова історична подія. Битва під Крутами є історичним образом, що має важливе значення для української колективної пам’яті та української ідентичності.

Від дня, коли сотні юних героїв під Крутами поклали життя за міжнародне визнання незалежності України, минає 99 років.

29 січня 2017 року українці вшановують пам’ять Героїв Крут. У цей день у 1918 році українські курсанти, студенти та гімназисти полягли на залізничній станції Крути неподалік від села Пам’ятне у зіткненні з армією більшовиків.

Українські герої протистояли у бою з більшовиками протягом майже п’яти годин, не дивлячись на те, що кількість курсантів та “Вільного козацтва” була в десять разів меншою від складу більшовицької армії під командуванням есерівця Михайла Муравйова. В історичному зіткненні українці знищили понад 300 агресорів. Утрати українських військ під Крутами оцінюють у 70–100 загиблих, за сучасними підрахунками. Серед них – 37–39 вбитих у бою та розстріляних студентів i гімназистів.

027 026 010

31 січня в читальній залі центральної районної бібліотеки відбулася історична година “Понад Крутами вічність у сурми сурмить”, на яку завітали учні групи 14 Надвірнянського ПТУ-11, під керівництвом майстра виробничого навчання С.В.Гунди та бібліотекаря С.В.Остап’юк. Учні уважно слухали ведучу заходу, завідувача відділом обслуговування користувачів, Надію Мартинюк, яка зробила невеликий історичний екскурс в події 99-річної давності. Присутніх зворушили вірші, присвячені битві під Крутами, які читали учні Томуняк Андрій, Півторак Дмитро, Микитин Роман, Бенюк Микола, Кізів Олег. Не залишили байдужими в залі пісня “”9 січня – Крути” та документальний фільм “Крути”. Присутні також мали змогу переглянути книжкову виставку, на якій широко представлена література, що висвітлює ті сумні події майже сторічної давнини.

Битва під Крутами мала важливе значення для української історії, адже бій українських вояків проти більшовицької армії на станції Крути затримав ворога на чотири дні. Таким чином добровольці утримали столицю на час, необхідний для укладання Брест-Литовського миру, який фактично означав міжнародне визнання української незалежності.

З того часу минуло майже сто років, а відважні українці знову змушені обороняти власну незалежність ціною людських життів.

012 017 020

009 006 004

Sharing

Ви можете пролистати до кінця і залишити коментар.

Прокоментувати

Ви повинні ввійти щоб прокоментувати.